Dětské nemoci pro laiky

I. „Dětské nemoci“   -  zjednodušeno - informace pro rodiče  a laiky

(více informací viz II.dětské-infekční- nemoci)

 

/prevencí je u většiny dětských nemocí očkování – buď povinné ze zákona-hrazené státem, nebo nadstandardně za úhradu/

Prvními příznaky nemoci vašeho dítěte mohou být rozmrzelost, pláč, odmítání jídla.
Nejčastějšími příznaky pak jsou :
- zvýšená teplota ( u kojenců a batolat se jedná o teplotu vyšší než 38 st.C )
- bolest v krku, zduřelé uzliny
- kašel
- zvracení, průjem
- vyrážka
- bolest břicha
- již zmíněný pláč, podrážděnost, odmítání jídla a pití

___________________________________________________________________________________

RÝMA  

 

/není typická dětská nemoc, ale velmi častá/

(očkování není)
Nejčastější onemocnění virového původu. Virová infekce způsobuje podráždění v nose i krku. U malých dětí je nebezpečí, že zánět může postupovat do ucha nebo do dýchacích cest.

Příznaky:  výtok z nosu, ucpaný noc, kýchání

Léčba : u malých dětí ucpaný nos čistíme odsáváním hlenů ( je dobré nosní dutinu nejprve zvlhčit ), dále můžeme použít nosní kapky ( nosík je lépe kapkami vytřít ). Nosní kapky nedávejte déle než tři dny, při dlouhodobém užívání zvyšují tvorbu hlenu. Ze stejného důvodu se při výskytu rýmy doporučuje omezit mléko a  mléčné výrobky. V případě zvýšené teploty dejte dítěti lék na snížení teploty. Nabízejte hodně tekutin, zvlhčujte vzduch, zvedněte matraci v postýlce, aby dítě leželo ve zvýšené poloze.

___________________________________________________________________________________

CHŘIPKA


/není také typická dětská nemoc/ lze očkovat
Nakažlivé onemocnění virového původu. Ke chřipce se často přidávají jiné infekce dýchacích orgánů - zánět průdušek nebo zánět plic. Mnoho podobných onemocnění vyvolávají i jiné viry, pak se jedná o chřipková onemocnění, která jsou častější než pravá chřipka.

Příznaky: zvýšená teplota, malátnost, bolest hlavy a celého těla, rýma, kašel, bolest v krku

Léčba :  klid, spánek, snižování teploty, podávání tekutin, dostatečný přísun vitamínů

Proti chřipce lze očkovat, očkování chrání před chřipkou po dobu jednoho roku. Protože se však asi každé dva roky objevují nové druhy viru, neposkytuje vakcína stálou ochranu


Kdy volat lékaře :  teplota vyšší než 39st., sípavé, rychlé nebo obtížné dýchání, bolestivé polykání, bolest v uchu, silný kašel

Kdy volat pohotovost : má-li dítě vyrážku z plochých, temně rudých nebo fialových skvrn nebo teček (petechií) - jde o krvácení do kůže.

___________________________________________________________________________________

ZARDĚNKY


(proti nim se očkuje)
Zarděnky ( rubeola ) jsou lehkým, ale nakažlivým onemocněním. Příznaky se objevují dva až tři týdny po nákaze.

Příznaky :
První a druhý den - mírná bolest v krku, mírné nachlazení, zduřelé lymfatické uzliny za oušky, po stranách krku a v záhlaví

Druhý nebo třetí den - skvrnitá vyrážka z plochých, drobných narůžovělých skvrnek nejprve na obličeji, potom postupuje dolů po těle - vyrážka svědí, dítě může mít i mírnou teplotu
Čtvrtý nebo pátý den - vyrážka ustupuje, stav se celkově zlepšuje
Šestý den - dítě je bez problémů
Devátý až desátý den - dítě již není infekční

Léčba : pokud je třeba, dítěti podávejte léky na snížení teploty ( paracetamol ), dostatek tekutin


! Dokud je dítě infekční, dávejte pozor, aby se nedostalo do kontaktu s těhotnou ženou. Zarděnky u těhotných mohou způsobit poškození plodu. !

___________________________________________________________________________________

SPALNIČKY


(proti nim se očkuje)
Spalničky ( morbilli ) jsou silně nakažlivé onemocnění. Provází je horečka kašel a vyrážka. Příznaky se objevují asi týden či dva po nákaze.

Příznaky:
První a druhý den - zvýšená teplota ( následně přecházející do horečky ), rýma, suchý kašel, pálení a slzení očí
Třetí den - mírný pokles teploty, objeví se bílé pupínky s červeným lemem velikosti zrnek soli
Čtvrtý a pátý den - teplota stoupá ( může dosáhnout i 40 st.C ), matně červená vyrážka, která se objeví nejprve na čele, pak za ušima a postupně se šíří na zbytek obličeje a na tělo.
Šestý a sedmý den - vyrážka ustupuje, teplota klesá, kašel ustává
Devátý den - dítě již není infekční

Léčba : dítěti podávejte paracetamol na snížení teploty, vysokou teplotu je možné snižovat studeným zábalem, zarudlé oči omývejte kouskem vaty namočeným do studené vody ( v místnosti můžete udělat pološero až tmu ), podávejte dostatek tekutin


Kdy volat lékaře : pokud není dítěti lépe za tři dny po objevení vyrážky, dítě bolí v uchu, dítě hlasitě nebo obtížně dýchá

___________________________________________________________________________________

PŘÍUŠNICE


(proti nim se očkuje)
Příušnice ( parotitis epidemica) jsou nakažlivé virové onemocnění. Zasahují slinné žlázy před ušima, ty pak otékají a dítě vypadá, jako by mělo nafouknuté tváře. Příznaky se objevují dva až čtyři týdny po nákaze.
Příušnice mohou někdy způsobit zánět mozkových blan, slinivky břišní a varlat ( u chlapců před pubertou se to však stává vzácně ).

Příznaky :
První den - zvýšená teplota, objevuje se také bolest v obličeji nebo při žvýkání
Druhý den - otok a zvýšená citlivost strany obličeje, bolest při otvírání úst a polykání, sucho v ústech a pálení v krku, zvýšená teplota
Třetí den - zvětšení otoku, většinou se otok objeví na obou stranách
Čtvrtý až šestý den - otok se postupně zmenšuje a mizí i ostatní příznaky
Třináctý den - dítě již není infekční

Léčba : nabízejte dítěti hodně studených tekutin, neměly by ovšem být kyselé ( např. ovocné šťávy ), na zvýšenou teplotu podávejte paracetamol. Při krmení miminka se snažte být trpěliví, sání pro ně může být bolestivé. Jídla mohou být také v tekutém nebo polotekutém stavu. Na zmírnění otoku můžete přiložit ohřívací láhev naplněnou  teplou ( ne horkou ) vodou, láhev zabalte do ručníku.

Kdy volat lékaře : pokud dítě začne silně bolet bříško, bolí jej hlava,  má červené varle, zvrací a má strnulou šíji

___________________________________________________________________________________

PLANÉ NEŠTOVICE

(lze očkovat)

Plané neštovice ( varicella ) je velmi nakažlivé onemocnění, které se projevuje svědící vyrážkou. Příznaky se objevují za dva až tři týdny po nákaze.
Virus planých neštovic může způsobit u starých lidí pásový opar, proto k nim dítě nepouštějte dokud je infekční.

Příznaky :
První až šestý den - mírně zvýšená teplota, objevuje se skupina malých červených puchýřků, které nepříjemně svědí a jsou naplněné tekutinou. Nejprve se objeví na hrudníku, bříšku a zádech. Tekutina je ve středu puchýřků , bělá a zakaluje se.
Pátý až devátý den - puchýřky praskají a objevují se po nich dolíčky, na nich se pak vytvoří stroupky, které za několik dnů odpadnou
Jedenáctý nebo dvanáctý den - dítě již není infekční

Léčba : snažte se zmírnit svědění, jemně vyrážku natírejte pudrem, který vám předepíše lékař. Můžete také zkusit koupel, do které rozpustíte hrst užívací sody. Dítě oblékejte do bavlněných věcí, abyste vyrážku nedráždili. Také se doporučuje ostříhat dítěti nehty a udržovat je v čistotě, popř. nasadit rukavičky, abyste zabránili zanesení infekce. Pokud se totiž do puchýřků dostane infekce, zůstanou po nich jizvy.


Kdy volat lékaře : pokud se objeví zarudlé místo nebo otok kolem puchýřků nebo z nich vytéká hnis. Znamená to, že se do nich dostala infekce , na tu vám lékař předepíše antibiotikovou mast.

___________________________________________________________________________________

ČERNÝ KAŠEL


(proti němu se očkuje)
Černý kašel ( pertussis, nebo také dávivý kašel ) je jedno z nejvážnějších, velmi nakažlivých dětských onemocnění ( původcem je bakterie ). Projevuje se silným a vytrvalým kašlem.
Očkované děti mohou nemoc dostat v mírné formě, k neočkovaným dětem nepouštějte dítě s touto nákazou. Komplikacemi této nemoci mohou být zánět průdušek nebo zánět plic.

Příznaky :
První týden - zvýšená teplota, obyčejný kašel a rýma
Druhý týden - kašel přechází v časté záchvaty ( trvají necelou minutu ), při kterých dítě modrá a nemůže se nadechnout ( dáví se ). Po záchvatu kašle dítě zvrací.
Třetí až desátý týden - kašel se zlepšuje ( zhoršení může nastat, pokud se dítě nastydne )
Po třetím týdnu již dítě nebývá infekční.

Léčba : při záchvatu si dítě posaďte na klín, mírně jej předkloňte, abyste mu umožnili vykašlání hlenů ( mějte vždy po ruce mísu, do které bude moci hleny vyplivnout, popř. zvracet ). Snažte se dítě zaměstnat ( ale tak, aby zůstalo v klidu ), bude se na kašel méně soustředit. Pokud dítě často kašle a zvrací, zkuste mu dávat hned po záchvatu trochu jídla v krátkých intervalech. Nedávejte dítěti žádné léky proti kašli, lékař mu předepíše antibiotika, které sice kašel nevyléčí, ale zničí původce infekce.
Pokud je touto nemocí postižen kojenec , položte jej při záchvatu do postýlky na bříško a mírně mu podložte nožičky, nebo si jej dejte k sobě na klín tváří dolů.

 

Comments