Teplota u dětí

Teplota u dětí, její sledování , léky a režim při teplotě

 / vypracovala pro rodiče sestra Dana Vincentová /

 

Klíčové pojmy:   normální teplota    36,0 – 37,0 st.C

                 zvýšená teplota     37,0 – 38,0 st.C

                 horečka                38,0 – 39,5 st.C

Jak teplotu měříme: 

  1. v podpaží – až u školních dětí po dobu min. 5 minut
  2. pod jazykem – je o 0.2 – 0.3 st.C vyšší než v podpaží
  3. v konečníku – teploměr natřeme vazelínou a zasuneme 2 – 3 cm do konečníku a měříme po dobu 1 – 2 minut.( teplota je o 0.5 st.C vyšší)

      U dětí v předškolním věku měříme rychloběžkou


Zásady při horečce:

Teplotu do 38 st.C není třeba za každou cenu medikamentosně tj. léky snižovat, protože pomáhá startovat imunitní systém a umožňuje mu optimálně pracovat.Důležitý je DOSTATEČNÝ PŘÍJEM TEKUTIN!Vhodné jsou vlažné minerálky, ředěné džusy, čaje s citronem. Sledujeme stav dítěte, měříme častěji tělesnou teplotu .Pokojová teplota by neměla být vyšší než 21 st.C, mělo by se často větrat a dětský organismus nepřehřívat teplým oblečením a teplými přikrývkami.

 

Dítě s horečkou / 38,0 – 39,0 st.C měřeno v podpaží, 38,5 – 39,5 st.C měřeno v konečníku/  patří do postele, zajistíme mu klid a kromě výše uvedeného je třeba podat lék proti horečce.

1/ Paralen a jemu podobné léky na bázi paracetamolu( dávkování určí lékař nebo se řídíme dle příbalového letáčku).Vždy uvážíme stáří a hmotnost dítěte.

Tento lék podáváme obvykle po 5 – 8 hodinách.

2/ Brufen, Ibuprofen, Nurofen( pro malé děti ve formě sirupu), dávkování dle lékaře nebo příbalového letáčku.

POZOR!! U dětí nikdy nepoužívat ACYLPYRIN (může způsobit krvácení, poruchu jater a mozku-tzv. Reyeův syndrom  s následkem smrti).

Dítě nenutíme do jídla, dieta neuškodí, pokud je dítě kojeno, kojení nepřerušujeme, naopak přikládáme dítě častěji.

Hyperpyrexie( tělesná teplota 39.0st.C a více ohrožuje dítě nejvíce)

Kromě tekutin, léku proti horečce / zde je možná kombinace Paralenu a Brufenu po třech hodinách / snižujeme teplotu pomocí zábalů a sprchováním vlažnou vodou.

Zábaly:Osušku namočíme do vlažné vody a do ní zabalíme nahé dítě kromě hlavičky.V zábalu je ponecháme asi 10 min. nebo pokud se osuška nezahřeje.Pak dítě osušíme a oblékneme.Pokud teplota neklesne alespoň na 38.5 st.C , můžeme zábal opakovat ještě 2 x  asi v 15 min. intervalech.                

Vlažná koupel: dítě osprchujeme nebo opláchneme ve vlažné vodě.

Důležité: V každé domácnosti by měly být léky proti horečce a rodiče by si měli osvojit postupy,  kdy a jak horečku snižovat.

 

Comments