Výživa novorozence,kojence a batolete

Každá maminka by měla své dítě po narození kojit.

Mateřské mléko je nejvhodnější stravou dítěte.Obsahuje prebiotickou vlákninu,jež pomáhá udržovat správné pH ve střevech a další funkce podporující imunitní systém.Střevní mikroflóra kojeného dítěte obsahuje

prospěšné bakterie,z nichž nejvýznamnější jsou Bifidus Infantis a Bifidus Lognum.

              Obecně platí-výlučně mléčná strava od narození do konce 6.měsíce věku.

Nemůže-li matka z nějakého důvodu kojit nebo je MM nedostatek,nahradí se kojení počáteční umělou formulí.

Množství vypitých tekutin od 4.dne do konce 3.měsíce je 125-150ml/kg/24hod.

Denní váhové přírůstky jsou 28g/den,u kojeného dítěte mohou být nižší než u uměle živeného.

           Důležité:O dostatečném příjmu mateřského mléka svědčí 6-8 pomočených plen za den.Není nutné podávat čaj,v horkém letním období přikládáme dítě častěji.

          Přídavky ke kojení:Vitamín D 400mj.(1 kapka)denně během celého prvního roku života a v zimních měsících pokračujeme i ve druhém roce.

                                            Vitamín K 1 kapka jednou týdně do 1 měsíce věku,dále 1x měsíčně do stáří šesti měsíců.

Kojení poskytuje efektivní ochranu proti infekcím,proto je důvodem jeho podpory.Důležitá je správná technika kojení-poloha matky a dítěte,správné přisátí a sání.Matka by měla při jednom kojení nabídnout obě prsa,kojit tak dlouho,pokud dítě dobře pije a u prsu zůstává.

Frekvenci kojení si dítě řídí samo a nemělo by klesnout pod osm za den.Pokud nelze kojit přímo z prsu,podávat odstříkané MM a to některým z alternativních způsobů(lžičkou,stříkačkou),nepoužívat kojenecké láhve a dudlíky.

Umělá výživa-první období je výhradně mléčné.

Dítě dostává počáteční umělou formuli(Nutrilon 1,Hamilon 1,NAN 1,Sunar baby…)

Pro jeho přípravu musí být použita nezávadná kojenecká voda!!!

Výživa má být přerušována při prvních projevech sytosti,dítě nemusí vypít celou dávku.Množství vypitého mléka v prvním půlroce odpovídá asi 1/6 váhy.

Pro větší jedlíky jsou určeny přípravky s větším sytícím účinkem(plus,forte).

          Přídavek k počátečnímu mléku:Vitamín D 400mj.(1 kapka)denně.

Mléka pokračovací jsou indikovány k umělé výživě kojence až po zavedení nemléčných porcí stravy při nedostatku MM.Mohou být podávány dětem od ukončeného 4.měsíce do 36 měsíců věku.K minimalizaci infekcí kojenců do 2 měsíců,kteří nejsou plně kojeni,doporučujeme připravovat každou porci až před krmením,zbylou stravu neskladovat,neuchovávat v termoskách,předcházet bakteriální kontaminaci.

Mléka pro výživu batolat mají být plnotučná,fortifikovaná minerály a stopovými prvky.

Mléko kravské-neupravené,konzumní včetně krabicového není doporučováno k výživě kojenců.Možná náhrada tímto mlékem je od 1 roku,pokud je podáváno,mělo by to být mléko plnotučné pro vyšší kalorický obsah nutný k růstu a vyšší obsah vitamínů rozpustných v tucích.

Nemléčná výživa kojenců a batolat

Pokud je dítě kojeno,má být v kojení pokračováno.Zavedení přídavků u prospívajícího kojence by nemělo být před 6.měsícem věku.

Po 6.měsíci již mléčná výživa nezajišťuje dostatečný přívod energie a mikronutrientů.

           Ke dřívějšímu zavedení nemléčné výživy mohou být důvody:

-          hlad při neomezeném kojení

-          váhová stagnace nebo překročení váhy 6000g

-          vypití více než 900-1000ml mléka,nutnost kojit nebo podávat formuli více jak 8-10x denně

 Jako první příkrm volíme jemné pyré z jednoho druhu zeleniny.

Vhodná je mrkev,brambor,cuketa,špenát,dýně,brokolice.Obvykle tím nahrazujeme polední dávku mléka.Nový druh zeleniny volíme až po několika dnech,abychom rozpoznali případnou nesnášenlivost.Zeleninu podáváme vařenou,mixovanou a lžičkou.Pokrm nesolíme a nesladíme.První den podáme jen 1-2 lžičky a doplníme plnou dávkou mléka.Další dny postupně přidáváme na lžičkách,až nahradíme celou polední dávku mléka.Po vyzkoušení více druhů zeleniny,můžeme začít v kombinaci mrkev,brambor…

Stravu dále začneme doplňovat příkrmem obsahující vařené maso-drůbeží,králičí,telecí,krůtí,

1x týdně vařený slepičí žloutek.Pokračujeme nadále v kojení,pokud je dítě živeno umělou formulí,přejdeme na mléko pokračovací.

            Další měsíc nahradíme druhou mléčnou dávku ovocno-mléčným příkrmem,obvykle jako dopolední či odpolední svačina.Z ovoce jsou vhodná jablka,hrušky,banány,meruňky.

Pečivo,obilné kaše s lepkem,mouku podáváme nejdříve po 7.měsíci.

Do jednoho roku nepodáváme vaječný bílek(možná alergická reakce),

                                                  čerstvý tvaroh (zátěž nezralých ledvin pro jeho vysoký obsah bílkovin).

          Když dítěti přestane stačit dávka mléka na noc,začneme přidávat kaši. Do konce 6. měsíce podáváme jen kaše bezlepkové(kukuřičné,rýžové),po půl roce věku můžeme zkusit kaše obsahující lepek(pšeničné,žitné).

          Po tzv.přechodné stravě pokračujeme stravou rodinnou,která je určena pro nejstarší kojence a batolata a kterou mohou konzumovat i další členové rodiny.Mění se konzistence,vzhled pokrmu,nadále nesolíme,nekořeníme.Čaj a další potraviny jako ovoce nepřislazujeme,vynecháme příliš sladké nápoje a cukrovinky(prevence zubního kazu).

         Technika krmení:Dítě má být krmeno v klidném,nerušeném prostředí.Jídlo podáváme lžičkou z nezávadné umělé hmoty nebo nerezu,v zorném poli dítěte,doba krmení by neměla přesahovat 20-30 min.Pokrm by měl mít vhodnou teplotu,konzistenci a dítě nikdy do jídla násilím nenutíme!

         K nevhodným potravinám pro děti do jednoho roku a k některým obecně patří – uzeniny,tučná masa,čokoláda,kakao,citrusové a exotické plody,zmrzlina,smetanové krémy,ořechy burské,vlašské,neředěné džusy,sladké limonády,sladkosti,koření a některé druhy zeleniny.

Domácí příprava dětské stravy vyžaduje pečlivý výběr čerstvých nezávadných potravin,je časově náročnější a někdy pěkně vypadající ovoce,maso či zelenina může obsahovat  škodliviny jako jsou dusičnany,bakterie a jiné zdraví nebezpečné látky.

         Na trhu je řada průmyslově vyráběných přípravků komplementární výživy

garantující hygienickou a ekologickou nezávadnost,což nelze u všech domácích zdrojů zajistit.Věk od 12 měsíců do 3 let je důležitý také pro vytváření stravovacích návyků ,obliby jídel,kdy se dítě začíná podílet na rozhodování při výběru potravin.

Správná výživa batolat je zásadní pro zajištění růstu a vývoje,důležitý je přísun vhodného množství železa,zinku,jodu a vitamínu D.Fluorid je doporučováno podávat k prevenci zubního kazu.V případě podávání fluoridových tablet je třeba vzít v úvahu obsah fluoridů v pitné vodě a další

zdroje.

Shrnutí:

První období-  výhradně mléčné-mateřské mléko nebo počáteční umělá formule

 

Druhé období- období přechodné- k mateřskému mléku nebo mléku umělé

                         výživy přidáváme nemléčné příkrmy(zeleninové pyré,více-

                          složkové příkrmy,masovo-zeleninové pokrmy,po nich ovocné

                          pyré,jogurty,mléčné kaše-bezlepkové před 6.měsíci věku,

                          po 6.měsíci-kaše obsahující lepek)   

Třetí období- období rodinné stravy(upravená strava dospělých vhodná pro dítě)

                       V kojení pokračujeme nebo podáváme formuli obohacenou

                        železem.  

                                               

                                                                        Dana Vincentová

                                                                         dětská sestra 

Comments